Pierwsza w historii strona www

Pierwsza w historii strona www

Kategoria : Uncategorized

Nie było by tej strony, ani żadnej innej opartej o protokół www, gdyby nie pracujący w CERN Tim Berners-Lee twórca pierwszej strony internetowej w historii. Korzystając ze swojego prywatnego komputera NeXTCube jako serwera, stworzył i opracował protokół www i pierwszą w historii stronę internetową dostępną w sieci 30 kwietnia 1993 roku. Strona zawierała FAQ, instrukcje jak stworzyć własny serwer oraz kod źródłowy WorldWideWeb do pobrania. Strona składała się wyłącznie z tekstu i hiperłączy, nie było mowy o żadnej oprawie graficznej (zresztą jak, skoro nie było praktycznie infrastruktury sieciowej, a większość komputerów pracowała pod DOS). Każdy kto chciał posiadać własną stronę, musiał również samodzielnie zorganizować (czytaj: zainstalować, skonfigurować i udostępnić) serwer hostingowy.

Do końca 1993 roku powstało tylko nieco ponad 500 serwerów www. Ale nic w tym dziwnego skoro nie było jeszcze wygodnych narzędzi do przeglądania stron internetowych, a 99% ruchu w sieci generowała komunikacja za pomocą poczty e-mail. Pliki przesyłano bezpośrednio. Dopiero na początku 1994 roku udostępniona została pierwsza przeglądarka Netscape Navigator (w prostej linii pradziadek dzisiejszego Firefoxa). Dopiero wtedy protokół www zyskał na popularności i znaczeniu.

Dzisiaj, 21 lat później ilość stron internetowych online przekroczyła miliard!

Zapraszam do nostalgicznej podróży dwie dekady wstecz, możesz wybrać wersję w linii komend i poczuć na żywo, jak wyglądał internet przed erą przeglądarek:

line_cmd

 

A tak wygląda i działa pierwsza strona w przeglądarce:

browser