Jak powstają animowane filmy 3D?

Jak powstają animowane filmy 3D?

Tradycyjne kreskówki odchodzą już do lamusa. Zastąpiły je animacje 3D. Odpowiemy tu na pytanie jak powstał „Shrek” czy „Samoloty”. Odkryjemy tajemnicę produkcji takich filmów.
Animacja komputerowa powstaje w trzech etapach: preprodukcji, produkcji oraz postprodukcji. Zanim powstaną trójwymiarowe modele postaci należy napisać scenariusz, stworzyć storyboard i rysunkowe szkice postaci. Na etapie preprodukcji powstaje zarys całego filmu. Kolejnym krokiem jest stworzenie postaci w specjalnym programie do animacji 3D. Każdy bohater filmu składa się z siatki, którą następnie się teksturuje (nadaje teksturę i barwę). Potem należy połączyć trójwymiarowy model postaci ze szkieletem animacyjnym – wszystko po to, by bohater mógł się poruszać. To oczywiście jeszcze nie koniec. Teraz należy opracować sceny zgodnie z wcześniej narysowanym scenariuszem. W tej części pracy nad filmem powstają przygody bohaterów filmu. Czy to już koniec? Nie. Teraz trzeba odpowiednio oświetlić sceny i wyrenderować cały film. Rendering to bardzo czasochłonny proces, który polega na przeliczeniu scen przez komputer i stworzenie wyjściowego pliku w formie animacji. Ostatni etap to postprodukcja, czyli złożenie całego filmu w całość, dodanie dźwięku i efektów specjalnych.
Stworzenie filmu animowanego w technice 3D jest bardzo czasochłonne i wymaga nie tylko doskonałej umiejętności posługiwania się programem komputerowym, ale trzeba też mieć zmysł rzeźbiarski i wiedzę anatomiczną i fizyczna, by stworzyć wiarygodnie wyglądające i poruszające się postacie. Tak naprawdę produkcja filmu to ogromna praca zespołowa, bo choć ogromną rolę odgrywają w niej komputery, to człowiek jest twórcą animacji.